Dąbrowski Budżet Partycypacyjny po raz szósty
Czwartek, 18 października 2018
Dąbrowski Budżet Partycypacyjny już po raz szósty pozwolił mieszkańcom Dąbrowy Górniczej zdecydować, jakie projekty będą realizowane w ich dzielnicach. Tym razem zrealizowane zostaną 94 projekty i podobnie jak w poprzednich edycjach ich koszt będzie wynosił 8 milionów złotych.
Już po raz drugi Dąbrowskie Budżet Partycypacyjny oparty był o innowacyjną procedurę, której głównym filarem jest dialog o lokalnych deficytach i potrzebach dzielnicy oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań.
Proces rozpoczął się od diagnozy każdej z dzielnic przeprowadzonej przez animatorów składającej się ze spotkań oraz sondaży - badań ankietowych, po których mieszkańcy złożyli aż 414 pomysłów. Najważniejszym jednak etapem procesu było wypracowanie w drodze warsztatów listy projektów stworzonej na bazie wstępnie zweryfikowanych pomysłów. 121 projektów zostało przekazanych do wydziałów merytorycznych Urzędu Miejskiego celem dogłębnej weryfikacji. We wszystkich 34 dąbrowskich dzielnicach, w czasie spotkań wypracowano listę 96 priorytetowych projektów, których koszty realizacji są zgodne z kwotami przeznaczonymi dla dzielnic. Tylko w Strzemieszycach Małych mieszkańcy podjęli decyzję o głosowaniu. Wybór został dokonany między trzema projektami dwa z nich dotyczyły remontu/ budowy chodników a trzeci „Zagospodarowania przestrzeni wokół boiska LKS”. Największą ilość głosów 208 zdobył trzeci z projektów. Udział w głosowaniu wzięło 230 osób co stanowi 20,44% mieszkańców dzielnicy.
Efektem końcowym całego procesu są 94 wypracowane projekty z czego jeden z nich został wybrany w głosowaniu. Najdłuższą listę priorytetowych projektów wypracowano w dzielnicy Kasprzak, gdyż mieściło się na niej aż 7 pozycji. Natomiast w 8 dzielnicach lista składała się tylko z jednego projektu.
Warto dodać, iż proces odbywał się przy wsparciu ośmiu Animatorów Dzielnicowych. Od maja do września odbyło się łącznie 129 spotkań w ramach Dzielnicowych Forów Mieszkańców, w których wzięło udział 1260 osób, a raz policzalnych 604. Animatorzy sporządzali notatki ze spotkań oraz wspomagali komunikację pomiędzy wydziałami merytorycznymi Urzędu Miejskiego a mieszkańcami.