Wypracowaliśmy 94 projekty!

O DBP na Forum Praktyków Partycypacji

Czwartek, 14 czerwca 2018

Na Forum Praktyków Partycypacji, które odbyło się 11-12 czerwca 2018 roku we Wrocławiu, odbyła się sesja w formie kalejdoskopu "Wyznawania partycypacji w rewitalizacji", na której poruszony został temat Dąbrowy Górniczej.

 

Włączający (się) budżet partycypacyjny

Prowadzenie:

Marek Jezierski, Centrum Komunikacji Społecznej, Urząd m.st. Warszawy Magdalena Mike, Centrum Aktywności Obywatelskiej, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

Opis:

Budżet partycypacyjny (obywatelski) działa. W wielu polskich miastach i gminach już od kilku lat mieszkańcy mogą decydować, na co zostaną przeznaczone pieniądze. Aby zapewnić jak najlepszą jakość budżetu partycypacyjnego, często konieczne jest jednak korzystanie z innych dostępnych narzędzi i form partycypacji.

Wspólnie z uczestnikami sesji porozmawiamy o różnych metodach włączania mieszkańców w procesy decyzyjne. Zastanowimy się, które z nich i w jaki sposób warto wykorzystać na różnych etapach budżetu partycypacyjnego, aby podnieść jakość tego procesu. Na koniec opowiemy o różnych dobrych praktykach wykorzystania tych narzędzi.

Sesja ma na celu wymianę doświadczeń między osobami, które zajmują się budżetem partycypacyjnym, ale też innymi narzędziami i formami partycypacji. To również świetny temat dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z budżetem.

 

Przyszłość budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego)

Prowadzenie:

Piotr Drygała, Związek Miast Polskich / Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej Ewa Stokłuska, Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni Piotr Choroś, Unia Metropolii / Urząd Miasta Lublin

Opis:

Dąbrowa Górnicza po raz szósty realizuje budżet partycypacyjny, a po raz drugi w innowacyjnej formule. Tak zwany Dąbrowski Budżet Partycypacyjny 2.0 to model oparty o dialog, a nie rywalizację, w którym głosowanie to tylko opcja. Na tym przykładzie pokażemy, w jakim kierunku mogłyby ewoluować mechanizmy budżetów partycypacyjnych. Na pytanie, czy będą mogły, postaramy się odpowiedzieć wspólnie. Zastanowimy się też, czy te procesy mają nadal możliwość się zmieniać i udoskonalać jako narzędzia dialogu i partycypacji, czy raczej utkną w formule plebiscytowej.

Wspólnie przeanalizujemy też konsekwencje wprowadzenia przepisów regulujących budżety obywatelskie. Przepisów bez wątpienia potrzebnych, ale w obecnym kształcie – zdaniem dużej części praktyków partycypacji – zupełnie nietrafionych. Podczas naszej sesji będzie można się dowiedzieć, czy istnieje szansa zmiany tych przepisów i co w tym kontekście wspólnym wysiłkiem samorządowców i działaczy organizacji pozarządowych już udało się zrobić i co jeszcze może się udać.

Sesja jest przewidziana dla osób na co dzień zajmujących się wdrażaniem, realizacją i badaniem funkcjonowania mechanizmów budżetów partycypacyjnych.

 

PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
2324252627 2829
3031
Ładowanie...